Go Back  British Expats > Living & Moving Abroad > USA
Reload this Page >

Hello from Seattle

Hello from Seattle

Thread Tools
 
Old Nov 2nd 2006, 1:16 am
  #31  
Homebody
 
Joined: Jan 2005
Location: HOME
Posts: 23,181
Elvira has a reputation beyond reputeElvira has a reputation beyond reputeElvira has a reputation beyond reputeElvira has a reputation beyond reputeElvira has a reputation beyond reputeElvira has a reputation beyond reputeElvira has a reputation beyond reputeElvira has a reputation beyond reputeElvira has a reputation beyond reputeElvira has a reputation beyond reputeElvira has a reputation beyond repute
Default Re: Hello from Seattle

Originally Posted by Sally
Welcome NowinSeattle , welcome back Elvira

I think I give 5 boxes.

Crikey where are my manners - quite forgot to welcome the new kid on the block!

And how's you, Sally?

(I have no idea how many boxes I give... )
Elvira is offline  
Old Nov 2nd 2006, 1:19 am
  #32  
SUPER MODERATOR
 
Jerseygirl's Avatar
 
Joined: Dec 2005
Posts: 88,023
Jerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond repute
Default Re: Hello from Seattle

Originally Posted by Elvira
Crikey where are my manners - quite forgot to welcome the new kid on the block!

And how's you, Sally?

(I have no idea how many boxes I give... )

I love things in little blue boxes.
Jerseygirl is offline  
Old Nov 2nd 2006, 1:19 am
  #33  
Account Closed
 
Joined: Sep 2005
Posts: 15,455
Sally is an unknown quantity at this point
Default Re: Hello from Seattle

Originally Posted by Elvira
Crikey where are my manners - quite forgot to welcome the new kid on the block!

And how's you, Sally?

(I have no idea how many boxes I give... )
Me's good thanks.

Someone was talking about boxes earlier - you have to find a newbie to test it on.
Sally is offline  
Old Nov 2nd 2006, 1:20 am
  #34  
who turned out the light?
 
Irn-bru's Avatar
 
Joined: Nov 2004
Location: WA
Posts: 7,997
Irn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond repute
Default Re: Hello from Seattle

Originally Posted by Sally
Is that cinnabar, she seemed to diasappear.
thanks - yes I think you're right cause I liked her name. Probably very busy.
Irn-bru is offline  
Old Nov 2nd 2006, 1:20 am
  #35  
who turned out the light?
 
Irn-bru's Avatar
 
Joined: Nov 2004
Location: WA
Posts: 7,997
Irn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond repute
Default Re: Hello from Seattle

Originally Posted by Jerseygirl
I love things in little blue boxes.
tiffany blue?
Irn-bru is offline  
Old Nov 2nd 2006, 1:22 am
  #36  
SUPER MODERATOR
 
Jerseygirl's Avatar
 
Joined: Dec 2005
Posts: 88,023
Jerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond repute
Default Re: Hello from Seattle

Originally Posted by irnbru4u
tiffany blue?

Got it in one.
Jerseygirl is offline  
Old Nov 2nd 2006, 1:45 am
  #37  
Lost in BE Cyberspace
 
Joined: Oct 2003
Posts: 22,105
AmerLisa has a reputation beyond reputeAmerLisa has a reputation beyond reputeAmerLisa has a reputation beyond reputeAmerLisa has a reputation beyond reputeAmerLisa has a reputation beyond reputeAmerLisa has a reputation beyond reputeAmerLisa has a reputation beyond reputeAmerLisa has a reputation beyond reputeAmerLisa has a reputation beyond reputeAmerLisa has a reputation beyond reputeAmerLisa has a reputation beyond repute
Default Re: Hello from Seattle

Originally Posted by irnbru4u
me
You will also find amerlisa lives near seattle as does " ".
I can't remember her name but she lives in Issaquah, voulnteers with the local wildlife park and how I remember that and not her name amazes me
Anyway how are you liking it so far?
Hello, and Kate lives near or in Seattle as well. Can't remember the other's one name, IrnBru.....but I seem to remember that other stuff about her as well.

Btw, IrnBru....what is your name?


Welcome to BE NowInSeattle....do you have a proper name as well?



Hello Vic....did you dust off your sexy red nightie already?
AmerLisa is offline  
Old Nov 2nd 2006, 2:51 am
  #38  
Lost in BE Cyberspace
 
britvic's Avatar
 
Joined: Oct 2004
Location: Mother Land.
Posts: 14,858
britvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond repute
Default Re: Hello from Seattle

Originally Posted by AmerLisa



Hello Vic....did you dust off your sexy red nightie already?
It's Red alright but I would not call it a nightie
britvic is offline  
Old Nov 2nd 2006, 3:09 am
  #39  
who turned out the light?
 
Irn-bru's Avatar
 
Joined: Nov 2004
Location: WA
Posts: 7,997
Irn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond repute
Default Re: Hello from Seattle

Originally Posted by AmerLisa
Hello, and Kate lives near or in Seattle as well. Can't remember the other's one name, IrnBru.....but I seem to remember that other stuff about her as well.

Btw, IrnBru....what is your name?


Welcome to BE NowInSeattle....do you have a proper name as well?



Hello Vic....did you dust off your sexy red nightie already?
Of course Kate moved here, silly me! PM'd you
Irn-bru is offline  
Old Nov 2nd 2006, 3:10 am
  #40  
who turned out the light?
 
Irn-bru's Avatar
 
Joined: Nov 2004
Location: WA
Posts: 7,997
Irn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond reputeIrn-bru has a reputation beyond repute
Default Re: Hello from Seattle

Originally Posted by britvic
It's Red alright but I would not call it a nightie
can't beat nice thick Jersey flannelet pyjamas - red sounds nice
Irn-bru is offline  
Old Nov 2nd 2006, 3:14 am
  #41  
Lost in BE Cyberspace
 
britvic's Avatar
 
Joined: Oct 2004
Location: Mother Land.
Posts: 14,858
britvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond reputebritvic has a reputation beyond repute
Default Re: Hello from Seattle

Originally Posted by irnbru4u
can't beat nice thick Jersey flannelet pyjamas - red sounds nice
How did you know it will not stay on more than five minuets knowing him
britvic is offline  
Old Nov 2nd 2006, 3:17 am
  #42  
SUPER MODERATOR
 
Jerseygirl's Avatar
 
Joined: Dec 2005
Posts: 88,023
Jerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond repute
Default Re: Hello from Seattle

Originally Posted by irnbru4u
can't beat nice thick Jersey flannelet pyjamas - red sounds nice
What do ya mean....I wouldn't be seen dead in those.
Jerseygirl is offline  
Old Nov 2nd 2006, 3:18 am
  #43  
Ray
 
Ray's Avatar
 
Joined: Mar 2003
Posts: 68,280
Ray has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond repute
Default Re: Hello from Seattle

Originally Posted by Jerseygirl
What do ya mean....I wouldn't be seen dead in those.
Get me excited......... what do your at -25f
Ray is offline  
Old Nov 2nd 2006, 3:21 am
  #44  
SUPER MODERATOR
 
Jerseygirl's Avatar
 
Joined: Dec 2005
Posts: 88,023
Jerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond reputeJerseygirl has a reputation beyond repute
Default Re: Hello from Seattle

Originally Posted by Ray
Get me excited......... what do your at -25f

I just wear a duvet.
Jerseygirl is offline  
Old Nov 2nd 2006, 3:22 am
  #45  
Ray
 
Ray's Avatar
 
Joined: Mar 2003
Posts: 68,280
Ray has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond reputeRay has a reputation beyond repute
Default Re: Hello from Seattle

Originally Posted by Jerseygirl
I just wear a duvet.
13 tog I hope .............
Ray is offline  


Contact Us - Archive - Advertising - Cookie Policy - Privacy Statement - Terms of Service -

Copyright © 2024 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.