Groceries

Old Sep 14th 2015, 4:24 am
  #346  
Oscar nominated
 
BristolUK's Avatar
 
Joined: Jan 2008
Location: Moncton, NB, CANADA
Posts: 52,118
BristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond repute
Default Re: Groceries

Originally Posted by Flossie and Jim
May not be everyone's cup of tea but every little helps as they say.
What's the reduction on tea?
BristolUK is offline  
Old Sep 14th 2015, 4:27 am
  #347  
Concierge
 
SchnookoLoly's Avatar
 
Joined: Jun 2011
Location: Oakville, ON, CA
Posts: 8,320
SchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond repute
Default Re: Groceries

Jsmth - is the veggie burger brand Veggie Patch? I've bought a few things from Costco from that brand - falafel, veg burger, etc - and it's all been excellent.
SchnookoLoly is offline  
Old Sep 14th 2015, 5:49 am
  #348  
Dichotomus tinker
 
not2old's Avatar
 
Joined: Aug 2013
Location: Ontario, Canada
Posts: 6,686
not2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond repute
Default Re: Groceries

Originally Posted by not2old
seriously, I would'nt bother but to throw them in the trash along with the Yves Veggie Cuisine "Ground Round"
Originally Posted by Tirytory
Why?
store bought prepared foods with all the extra unnecessary crap thats in them & the cost - thats what.

Why not make your own veggie burgers [lean ground substitutes], or your own falafal, hummus, pakora, corn chips, salsa etc & not the ever so easy prepared salad in a bag or thats in a plastic container.

BTW JSmith, I'm OK with most all foods, espically anything that I can prepare from raw ingredients - we do home made pasta & pasta sauce, not the ever so convenient pre-packaged prepared crap from the store.
not2old is offline  
Old Sep 14th 2015, 5:58 am
  #349  
Oscar nominated
 
BristolUK's Avatar
 
Joined: Jan 2008
Location: Moncton, NB, CANADA
Posts: 52,118
BristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond reputeBristolUK has a reputation beyond repute
Default Re: Groceries

Originally Posted by not2old
store bought prepared foods with all the extra unnecessary crap thats in them & the cost - thats what.
But didn't we just show it to be half the cost?

...we do home made pasta...
Knitted?
I'm all for doing your own (within reason) but there's usually a brand available for 99c for 454g. Is it worth the effort? It's the sauce that matters surely?
BristolUK is offline  
Old Sep 14th 2015, 6:00 am
  #350  
Concierge
 
SchnookoLoly's Avatar
 
Joined: Jun 2011
Location: Oakville, ON, CA
Posts: 8,320
SchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond repute
Default Re: Groceries

Originally Posted by BristolUK
I'm all for doing your own (within reason) but there's usually a brand available for 99c for 454g. Is it worth the effort? It's the sauce that matters surely?
yeah we do our own for special occasions but it's quite a lot of work and there are some boxed pastas that are very good. No doubt that your own is better, but it takes quite awhile and makes a bit of a mess! (Plus then at least for us we are restricted to spaghetti/linguine or lasagne/cannelloni/etc as we don't have the attachments to do shapes like penne or fusilli etc.)
SchnookoLoly is offline  
Old Sep 14th 2015, 6:08 am
  #351  
Dichotomus tinker
 
not2old's Avatar
 
Joined: Aug 2013
Location: Ontario, Canada
Posts: 6,686
not2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond repute
Default Re: Groceries

Originally Posted by BristolUK
But didn't we just show it to be half the cost?
On the veggie prepared with all the non-essential prepared ingredients (label in my earler link)

You said $4 for 12 oz (340g) [was that frozen when bought or did you stick it in the frezzer for use later] thats per pound $5.33 on the basis zero shrinkage from water or the additives in cooking it.

Of course you wouldn't know what the shrinkage is on that veggie pack after its cooked - or did you weigh it?

Take the lean ground beef that I buy at $2.99/lb at a cost to the prepared veggie taco mixture $5.33/Ib which I would make from fresh with zero additives.

I make my own veggie stock & veggie meat subsitute - but thats me

Maybe my maths suck on this one
not2old is offline  
Old Sep 14th 2015, 6:16 am
  #352  
Dichotomus tinker
 
not2old's Avatar
 
Joined: Aug 2013
Location: Ontario, Canada
Posts: 6,686
not2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond repute
Default Re: Groceries

Originally Posted by BristolUK
Knitted?
I'm all for doing your own (within reason) but there's usually a brand available for 99c for 454g. Is it worth the effort?

It's the sauce that matters surely?
On the pasta & sauce 100% every time, make what you eat today, unless its raw meat [chicken, beef, pork, goat] bought in bulk into portions & freeze.

Veg the same way, bought today - gone in one or two days max. No throw outs from my fridge

Fish bought the same day cooked & eaten, or fish into a big pot of home made fish soup, dived & frozen.
not2old is offline  
Old Sep 14th 2015, 6:21 am
  #353  
Stand-up Philosopher
 
caretaker's Avatar
 
Joined: Apr 2009
Location: Regina Saskatchewan
Posts: 16,344
caretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond repute
Default Re: Groceries

I went to No Frills for the sales, bought 2 packs of pork ribs, a family pack of chicken wings, a box of Highliner fish fingers ($7 off!) and a duck ($10.50 not on sale) and the bill was $38.50.
caretaker is offline  
Old Sep 14th 2015, 6:26 am
  #354  
Dichotomus tinker
 
not2old's Avatar
 
Joined: Aug 2013
Location: Ontario, Canada
Posts: 6,686
not2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond reputenot2old has a reputation beyond repute
Default Re: Groceries

Originally Posted by caretaker
I went to No Frills for the sales, bought 2 packs of pork ribs, a family pack of chicken wings, a box of Highliner fish fingers ($7 off!) and a duck ($10.50 not on sale) and the bill was $38.50.

Add in some spuds, pasta, rice & veg - thats enough food in dinner meals for two people for two weeks.

From all of that, there is enough bones (from the leftovers or stock) to make a pot of soup

Last edited by not2old; Sep 14th 2015 at 6:57 am.
not2old is offline  
Old Sep 14th 2015, 6:34 am
  #355  
Stand-up Philosopher
 
caretaker's Avatar
 
Joined: Apr 2009
Location: Regina Saskatchewan
Posts: 16,344
caretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond reputecaretaker has a reputation beyond repute
Default Re: Groceries

Originally Posted by not2old
From all of that, there is enough bones (from the leftovers or stock) to make a pot of soup
I save the tips from the wings and when I have a few cartons (and maybe a carcass [eyes the duck :-)]), I'll boil them down for stock.
caretaker is offline  
Old Sep 14th 2015, 6:36 am
  #356  
.
 
Oink's Avatar
 
Joined: Sep 2008
Posts: 20,185
Oink has a reputation beyond reputeOink has a reputation beyond reputeOink has a reputation beyond reputeOink has a reputation beyond reputeOink has a reputation beyond reputeOink has a reputation beyond reputeOink has a reputation beyond reputeOink has a reputation beyond reputeOink has a reputation beyond reputeOink has a reputation beyond reputeOink has a reputation beyond repute
Default Re: Groceries

I like sausage rolls.
Oink is offline  
Old Sep 14th 2015, 7:55 am
  #357  
Account Closed
Thread Starter
 
Joined: Jan 2006
Posts: 0
scrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond repute
Default Re: Groceries

Originally Posted by not2old
store bought prepared foods with all the extra unnecessary crap thats in them & the cost - thats what.

Why not make your own veggie burgers [lean ground substitutes], or your own falafal, hummus, pakora, corn chips, salsa etc & not the ever so easy prepared salad in a bag or thats in a plastic container.

BTW JSmith, I'm OK with most all foods, espically anything that I can prepare from raw ingredients - we do home made pasta & pasta sauce, not the ever so convenient pre-packaged prepared crap from the store.
I am doubtful I could make each patty from scratch cheaper, looking at the ingredients on a recipe to make 4 patties the can of beans and the onion alone already cost more then the entire package of 6 pre-made patties.


There are certainly some things I can make cheaper at home, but the whole mindset of it's always cheaper to make at home is wrong, take pasta, there is no way I can make the same amount of it for 99 cents which is what the dry stuff costs that we buy.

Sometimes financially it makes sense to buy pre-made.

Living in an apartment with limited kitchen space, freezer space and just space in general, cooking complicated or long meals is too difficult, time consuming, and rarely cost effective, generally better but not always, pasta making isn't my thing, anything in the store will taste better...lol

Last edited by scrubbedexpat091; Sep 14th 2015 at 7:58 am.
scrubbedexpat091 is offline  
Old Sep 14th 2015, 8:01 am
  #358  
Account Closed
Thread Starter
 
Joined: Jan 2006
Posts: 0
scrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond repute
Default Re: Groceries

Originally Posted by not2old
On the veggie prepared with all the non-essential prepared ingredients (label in my earler link)

You said $4 for 12 oz (340g) [was that frozen when bought or did you stick it in the frezzer for use later] thats per pound $5.33 on the basis zero shrinkage from water or the additives in cooking it.

Of course you wouldn't know what the shrinkage is on that veggie pack after its cooked - or did you weigh it?

Take the lean ground beef that I buy at $2.99/lb at a cost to the prepared veggie taco mixture $5.33/Ib which I would make from fresh with zero additives.

I make my own veggie stock & veggie meat subsitute - but thats me

Maybe my maths suck on this one
2.99 ground beef would be ideal again, on sale it's 3.99/lb here, not on sale nearly 5/lb pound.
scrubbedexpat091 is offline  
Old Sep 14th 2015, 8:03 am
  #359  
Account Closed
Thread Starter
 
Joined: Jan 2006
Posts: 0
scrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond reputescrubbedexpat091 has a reputation beyond repute
Default Re: Groceries

Originally Posted by SchnookoLoly
Jsmth - is the veggie burger brand Veggie Patch? I've bought a few things from Costco from that brand - falafel, veg burger, etc - and it's all been excellent.
I think that might be it. I happened to try a sample once and asked what it was, and couldn't believe it was a veggie patty...lol
scrubbedexpat091 is offline  
Old Sep 14th 2015, 8:13 am
  #360  
Concierge
 
SchnookoLoly's Avatar
 
Joined: Jun 2011
Location: Oakville, ON, CA
Posts: 8,320
SchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond reputeSchnookoLoly has a reputation beyond repute
Default Re: Groceries

Originally Posted by Jsmth321
I think that might be it. I happened to try a sample once and asked what it was, and couldn't believe it was a veggie patty...lol
Agreed, the veggie burgers were fantastic and tasted no different, they were really tasty!
SchnookoLoly is offline  

Contact Us - Manage Preferences Archive - Advertising - Cookie Policy - Privacy Statement - Terms of Service - Your Privacy Choices -

Copyright © 2024 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.