Income Tax

Old Aug 1st 2020, 10:14 am
  #1  
Forum Regular
Thread Starter
 
Joined: Jan 2015
Posts: 170
inbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond repute
Default Income Tax

Hi everyone...new member here...

Can anyone tell me how I work out how much Spanish Income Tax I need to pay each year.?

I am getting conflicting information.

My income is an Occupational Pension of around 13200 euros per annum. (I took this at age 55)
I know that there is a Personal Allowance of 5550 euros...and somebody mentioned another General Allowance of 2000 euros. What is this for?
I assumed I would therefore pay tax on the amount above 5550...or 7550 if the general allowance is included.
But someone else told me that I would pay no tax because of a low income allowance ....whatever that is.

Can anyone guide me on this?

Many thanks

inbarcelona is offline  
Old Aug 1st 2020, 10:38 am
  #2  
 
Fred James's Avatar
 
Joined: Jun 2006
Location: Granada Costa
Posts: 10,877
Fred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond repute
Default Re: Income Tax

Correct, the basic allowances are 7550. The extra allowance is €5565 on incomes up to 13115. On income above 13115 the allowance is on a sliding scale up to 16825, where it goes to zero.

So, your tax is going to be very small.
Fred James is offline  
Old Aug 1st 2020, 10:44 am
  #3  
Forum Regular
Thread Starter
 
Joined: Jan 2015
Posts: 170
inbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond repute
Default Re: Income Tax

Thanks Fred. How much do you reckon is small?
inbarcelona is offline  
Old Aug 1st 2020, 10:47 am
  #4  
Forum Regular
Thread Starter
 
Joined: Jan 2015
Posts: 170
inbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond repute
Default Re: Income Tax

21% (in Catalunya) of 85 euros then I guess. Is that correct?




inbarcelona is offline  
Old Aug 1st 2020, 11:11 am
  #5  
 
Fred James's Avatar
 
Joined: Jun 2006
Location: Granada Costa
Posts: 10,877
Fred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond reputeFred James has a reputation beyond repute
Default Re: Income Tax

Almost. It's 21.5%
Fred James is offline  
Old Aug 1st 2020, 11:38 am
  #6  
Forum Regular
Thread Starter
 
Joined: Jan 2015
Posts: 170
inbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond reputeinbarcelona has a reputation beyond repute
Default Re: Income Tax

Damn....Scandalous
inbarcelona is offline  

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


Contact Us - Archive - Advertising - Cookie Policy - Privacy Statement - Terms of Service -

Copyright © 2024 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.