Go Back  British Expats > Living & Moving Abroad > New Zealand
Reload this Page >

Monthly family expenses - Food

View Poll Results: Average monthly expenses on food
Less than NZD 500/month
11.90%
Between NZD 500-1000/month
40.48%
Between NZD 1000-1500/month
35.71%
Between NZD 1500-2000/month
9.52%
More than NZD 2000/month
2.38%
Voters: 42. You may not vote on this poll

Monthly family expenses - Food

Old Sep 4th 2010, 8:04 pm
  #1  
BE Enthusiast
Thread Starter
 
Joined: Jun 2008
Posts: 457
msi geek is just really nicemsi geek is just really nicemsi geek is just really nicemsi geek is just really nicemsi geek is just really nicemsi geek is just really nicemsi geek is just really nicemsi geek is just really nicemsi geek is just really nicemsi geek is just really nice
Default Monthly family expenses - Food

Generally , monthly family expenses on food in NZ is regarded more expensive than UK & Europe because high GST and import levies.

What is the average monthly family expenses on food in NZ currently (year 2010)?
msi geek is offline  
Old Sep 4th 2010, 11:52 pm
  #2  
Queen of the Underworld
 
Persephone's Avatar
 
Joined: Dec 2007
Location: In NZ!
Posts: 4,785
Persephone has a reputation beyond reputePersephone has a reputation beyond reputePersephone has a reputation beyond reputePersephone has a reputation beyond reputePersephone has a reputation beyond reputePersephone has a reputation beyond reputePersephone has a reputation beyond reputePersephone has a reputation beyond reputePersephone has a reputation beyond reputePersephone has a reputation beyond reputePersephone has a reputation beyond repute
Default Re: Monthly family expenses - Food

I've voted but you need to specify cost per person. Is this for a family with children or just a couple?
We spend $100-120 a week on food,household products and occasional toiletries. That is for 2 adults only, one of which only rarely drinks wine or beer [and it's not me!!]
Persephone is offline  
Old Sep 5th 2010, 1:23 am
  #3  
BE Enthusiast
Thread Starter
 
Joined: Jun 2008
Posts: 457
msi geek is just really nicemsi geek is just really nicemsi geek is just really nicemsi geek is just really nicemsi geek is just really nicemsi geek is just really nicemsi geek is just really nicemsi geek is just really nicemsi geek is just really nicemsi geek is just really nice
Default Re: Monthly family expenses - Food

Originally Posted by Persephone View Post
I've voted but you need to specify cost per person. Is this for a family with children or just a couple?
We spend $100-120 a week on food,household products and occasional toiletries. That is for 2 adults only, one of which only rarely drinks wine or beer [and it's not me!!]
On a trip to UK & Germany, found that the food items were considerably cheaper than NZ

Same Subway sandwich in NZ: NZD $6.5
in UK GBP £1.99p

UK is definitely cheaper than NZ is terms of cost of food - one single person may not need to spend more than GBP £1000/month.

In NZ, even an average meal in restaurant costs NZD $40-50

Last edited by msi geek; Sep 5th 2010 at 1:30 am.
msi geek is offline  
Old Sep 5th 2010, 5:19 am
  #4  
BE Forum Addict
 
Bo-Jangles's Avatar
 
Joined: Jun 2005
Location: In a large village called Auckland
Posts: 4,879
Bo-Jangles has a reputation beyond reputeBo-Jangles has a reputation beyond reputeBo-Jangles has a reputation beyond reputeBo-Jangles has a reputation beyond reputeBo-Jangles has a reputation beyond reputeBo-Jangles has a reputation beyond reputeBo-Jangles has a reputation beyond reputeBo-Jangles has a reputation beyond reputeBo-Jangles has a reputation beyond reputeBo-Jangles has a reputation beyond reputeBo-Jangles has a reputation beyond repute
Default Re: Monthly family expenses - Food

The incremental steps in the poll are far too wide to offer any meaningful information. There's a HUGE difference between $500 and $1000 per month, we spend over $500 but nowhere near $1000. Actually spend on average $600 per month for two peeps.

Last edited by Bo-Jangles; Sep 5th 2010 at 5:22 am.
Bo-Jangles is offline  
Old Sep 5th 2010, 6:49 am
  #5  
Forum Regular
 
Newfies's Avatar
 
Joined: Aug 2008
Location: Mighty Waikato
Posts: 190
Newfies has much to be proud ofNewfies has much to be proud ofNewfies has much to be proud ofNewfies has much to be proud ofNewfies has much to be proud ofNewfies has much to be proud ofNewfies has much to be proud ofNewfies has much to be proud ofNewfies has much to be proud ofNewfies has much to be proud ofNewfies has much to be proud of
Default Re: Monthly family expenses - Food

Cambell live did a little bit of reseach journalism a few weeks back. It compared 17 product prices from countries around the world, Auckland London Sydney and I cant remeber where else.

Of the 17 products which included a McDonalds meal, cheese, bread, wine, fizzy drinks etc. New Zealand was chepest for 9 of the 17 products. Not bad you would think!

It did however also compare prices of wages and New Zealand on average earned less than other countries for similar/same jobs noting that on average our Australian counterparts earnd $500 more per WEEK than us. How unfair

So although NZ appears to be cheaper when you are compaing prices like for like the wages are not the same.
Newfies is offline  
Old Sep 5th 2010, 11:21 am
  #6  
BE Enthusiast
 
pricklykina's Avatar
 
Joined: Mar 2009
Location: Tamaki Makau Rau
Posts: 778
pricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond repute
Default Re: Monthly family expenses - Food

Originally Posted by Bo-Jangles View Post
The incremental steps in the poll are far too wide to offer any meaningful information. There's a HUGE difference between $500 and $1000 per month, we spend over $500 but nowhere near $1000. Actually spend on average $600 per month for two peeps.
Agree there.
I spend around 220 a fortnight but that includes cleaning stuff and cat food plus some toilettries etc.
I spend 30 a week at the market so 560 all up...no where near a thousand but over the 500 threshold

Oh and that is for two adults, a primary schooler, one cat and two guinea pigs
pricklykina is offline  
Old Sep 5th 2010, 12:15 pm
  #7  
Truth is the safest lie.
 
Charismatic's Avatar
 
Joined: Jul 2008
Location: @ the beach.
Posts: 6,555
Charismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond repute
Wink Re: Monthly family expenses - Food

Is wine included or not, I’m confused .
Charismatic is online now  
Old Sep 5th 2010, 12:18 pm
  #8  
BE Enthusiast
 
pricklykina's Avatar
 
Joined: Mar 2009
Location: Tamaki Makau Rau
Posts: 778
pricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond reputepricklykina has a reputation beyond repute
Default Re: Monthly family expenses - Food

Originally Posted by Charismatic View Post
Is wine included or not, I’m confused .
My supermarket doesn't sell alcohol and as a consequence I've pretty much stopped drinking. A tragedy.
pricklykina is offline  
Old Sep 5th 2010, 3:10 pm
  #9  
Truth is the safest lie.
 
Charismatic's Avatar
 
Joined: Jul 2008
Location: @ the beach.
Posts: 6,555
Charismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond reputeCharismatic has a reputation beyond repute
Smile Re: Monthly family expenses - Food

Originally Posted by pricklykina View Post
My supermarket doesn't sell alcohol and as a consequence I've pretty much stopped drinking. A tragedy.
I'm researching bulk buying to save money . I need my therapy after a long day* and I seek it in liquid form.

*Or before/during.
Charismatic is online now  
Old Sep 6th 2010, 5:39 pm
  #10  
Forum Regular
 
Joined: Jul 2010
Posts: 47
squarepants is a name known to allsquarepants is a name known to allsquarepants is a name known to allsquarepants is a name known to allsquarepants is a name known to allsquarepants is a name known to allsquarepants is a name known to allsquarepants is a name known to allsquarepants is a name known to allsquarepants is a name known to allsquarepants is a name known to all
Default Re: Monthly family expenses - Food

Originally Posted by msi geek View Post
Generally , monthly family expenses on food in NZ is regarded more expensive than UK & Europe because high GST and import levies.

What is the average monthly family expenses on food in NZ currently (year 2010)?
We spend about $180 a week. There are 2 adults, a 15 year old boy and a 10 year old who eats like a 15 year old boy.

We don't really buy meat other than ham for lunches and the odd pack of sausages if they look nice and they're on offer. We buy home kill pork or lamb. One 50kg free range pig butchered and ready for the freezer was $250.

We're very careful and buy what's on offer, and we make a lot from scratch. There isn't really any incentive to buying in bulk unless warehouse is having a special on washing powder or cat biscuits. Today for example, the large value pack of toothpaste was more expensive per ml than the smaller tubes of the same brand. (Pack n Save)

We usually spend $150 in the supermarket on the usual, then the rest is a top up with milk, bread and fruit during the week.

We find that it's the fresh fruit and veg that really pushes up the cost of food.
Pack and Save today:
Auberbine - $6
Cucumber - $6
Grapes - $6
Broccoli - $220 per head
Capsicum/pepper - $225

My youngest can finish a bag of grapes before we've even walked to the car and it can cost $25 just to put a salad for 4 on the table - and that's basic. Start going wild with olives, fetta or haloumi - and I'd be selling jewellery on trademe to fund it

We also miss fresh fish, we used to eat Salmon 2 or 3 times a week in UK - but we just can't afford it here. I do buy the smoked salmon trimmings at $6 for a small pack every now and again. But youngest loves it in scrambled egg so it goes in a single meal for him.

I have to admit to really missing Lidl, we used to live in Holland and it was our main supermarket. We got used to just filling the trolley with fresh fruit/salad/veg and the cheeses/hams and bread. That's the stuff which is really expensive out here.

The weather is warming up though and after a little success last year we've planted a strawberry bed, a salad garden and a full on veggie garden. Hopefully - it'll go a long way to reducing our bills in the summer months. I've also prepared for a major jam and pickle/preserve marathon for when the gluts in soft fruit happen later in the year.
squarepants is offline  
Old Sep 6th 2010, 10:37 pm
  #11  
BE Enthusiast
 
CarolineSwan's Avatar
 
Joined: Sep 2007
Location: Inglewood in New Plymouth
Posts: 867
CarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond repute
Default Re: Monthly family expenses - Food

Originally Posted by pricklykina View Post
My supermarket doesn't sell alcohol and as a consequence I've pretty much stopped drinking. A tragedy.
Unfortunatly its illegal to sell sprits in a supermarket but normally lots of liquor stores around for that
CarolineSwan is offline  
Old Sep 6th 2010, 10:39 pm
  #12  
BE Enthusiast
 
CarolineSwan's Avatar
 
Joined: Sep 2007
Location: Inglewood in New Plymouth
Posts: 867
CarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond repute
Default Re: Monthly family expenses - Food

Originally Posted by squarepants View Post
We spend about $180 a week. There are 2 adults, a 15 year old boy and a 10 year old who eats like a 15 year old boy.

We don't really buy meat other than ham for lunches and the odd pack of sausages if they look nice and they're on offer. We buy home kill pork or lamb. One 50kg free range pig butchered and ready for the freezer was $250.

We're very careful and buy what's on offer, and we make a lot from scratch. There isn't really any incentive to buying in bulk unless warehouse is having a special on washing powder or cat biscuits. Today for example, the large value pack of toothpaste was more expensive per ml than the smaller tubes of the same brand. (Pack n Save)

We usually spend $150 in the supermarket on the usual, then the rest is a top up with milk, bread and fruit during the week.

We find that it's the fresh fruit and veg that really pushes up the cost of food.
Pack and Save today:
Auberbine - $6
Cucumber - $6
Grapes - $6
Broccoli - $220 per head
Capsicum/pepper - $225

My youngest can finish a bag of grapes before we've even walked to the car and it can cost $25 just to put a salad for 4 on the table - and that's basic. Start going wild with olives, fetta or haloumi - and I'd be selling jewellery on trademe to fund it

We also miss fresh fish, we used to eat Salmon 2 or 3 times a week in UK - but we just can't afford it here. I do buy the smoked salmon trimmings at $6 for a small pack every now and again. But youngest loves it in scrambled egg so it goes in a single meal for him.

I have to admit to really missing Lidl, we used to live in Holland and it was our main supermarket. We got used to just filling the trolley with fresh fruit/salad/veg and the cheeses/hams and bread. That's the stuff which is really expensive out here.

The weather is warming up though and after a little success last year we've planted a strawberry bed, a salad garden and a full on veggie garden. Hopefully - it'll go a long way to reducing our bills in the summer months. I've also prepared for a major jam and pickle/preserve marathon for when the gluts in soft fruit happen later in the year.
OMG where are you living?? a cucumber in NP is normally $2-$3 we could put a salad on the table for $10 for 3 of us and most of that goes in the bin we live on salads through the summer and think they are really cheap!
CarolineSwan is offline  
Old Sep 6th 2010, 10:43 pm
  #13  
BE Enthusiast
 
CarolineSwan's Avatar
 
Joined: Sep 2007
Location: Inglewood in New Plymouth
Posts: 867
CarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond repute
Default Re: Monthly family expenses - Food

I clecked 1000 +
We average around $250 a week sometimes $170 sometimes $300?? but it all depends on what i buy, someweeks we need heaps of cleaning stuff, toiletries etc other times we dont, also if i see a toiletry on special that we use or washingpowder etc i buy tons of it to put in cupboard

We are normally around $90-$100 for all our meat and veges/fruit in new world then i go to pac and save for all the tins/rabbit food/WINE sauces etc

Normally through the week i top up with bread/milk

I really think this is a fine amount to spend, i used to be 170 quid a week in asda
CarolineSwan is offline  
Old Sep 6th 2010, 10:44 pm
  #14  
Somewhere
 
BEVS's Avatar
 
Joined: Oct 2003
Location: Below
Posts: 34,845
BEVS has a reputation beyond reputeBEVS has a reputation beyond reputeBEVS has a reputation beyond reputeBEVS has a reputation beyond reputeBEVS has a reputation beyond reputeBEVS has a reputation beyond reputeBEVS has a reputation beyond reputeBEVS has a reputation beyond reputeBEVS has a reputation beyond reputeBEVS has a reputation beyond reputeBEVS has a reputation beyond repute
Default Re: Monthly family expenses - Food

Originally Posted by carolineshewan View Post
we could put a salad on the table for $10 for 3 of us and most of that goes in the bin!
Get a couple of hens. You can feed them the scraps and they will give you eggs.
BEVS is offline  
Old Sep 6th 2010, 10:48 pm
  #15  
BE Enthusiast
 
CarolineSwan's Avatar
 
Joined: Sep 2007
Location: Inglewood in New Plymouth
Posts: 867
CarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond reputeCarolineSwan has a reputation beyond repute
Default Re: Monthly family expenses - Food

Originally Posted by BEVS View Post
Get a couple of hens. You can feed them the scraps and they will give you eggs.
I wish but a covenent of our street is no livestock!!!
I know i should put the left overs in the fridge but it just gets soggy and sometimes it does get all eaten
CarolineSwan is offline  

Contact Us - Archive - Advertising - Cookie Policy - Privacy Statement - Terms of Service - Do Not Sell My Personal Information

Copyright © 2018 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.